Co oferują gabinety fizjoterapii?

Niewydolność służby zdrowia sprawia, że pacjenci muszą czekać na zabiegi i wizyty u lekarza w długich kolejkach. Choroba w tym czasie będzie postępować, nie bacząc na ograniczenia publicznych placówek zdrowia. Na szczęście rehabilitacja dostępna jest także w prywatnych gabinetach, w których kolejki nie są równie długie lub wcale ich nie ma. Co takie placówki oferują i komu?

Z usług gabinetów może skorzystać w zasadzie każda osoba, która wymaga fizjoterapii lub rehabilitacji. Ośrodki takie jak Biomar oferują swą pomoc pacjentom z wszelkiego rodzaju problemami związanymi z dysfunkcjami układu ruchu. Leczone w nich są problemy związane z przeciążeniami, chorobami, także tymi przewlekłymi, oraz dolegliwościami pourazowymi. Z ich usług mogą korzystać zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety w ciąży, sportowcy zawodowi i amatorzy, seniorzy. Każda osoba dostaje przygotowany specjalistyczny program leczniczy, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Terapie w takich gabinetach są prowadzone przez profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jaka metoda leczenia będzie najskuteczniejsza.

Współczesna fizjoterapia jest bowiem bardzo rozbudowana i oferuje bardzo szeroką gamę zabiegów. Pacjenci mogą liczyć na pomoc z zakresu fizykoterapii i kinezyterapii. Mogą także skorzystać z różnego rodzaju masażów czy detoksykacji organizmu, ale oferta nie ogranicza się tylko do tych kwestii. Bywa, że gabinety te organizują np. trening personalny. Na jakie jednak konkretnie zabiegi rehabilitacyjne można w tych miejscach liczyć?

W zakresie fizykoterapii pacjenci mogą skorzystać np. z laseroterapii, w czasie której wykorzystywane jest promieniowanie laserowe, aby wywrzeć wpływ na tkanki. Metoda ta może być stosowana w celu łagodzenia bólu oraz stanów zapalnych, zwiększenia utlenowania krwi czy pobudzenia i wzmocnienia układu immunologicznego. Terapia jest zatem wykorzystywana w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń, odmrożeń, zmarszczek, trądziku, blizn, stanów zapalnych stawów.

Inną metodą leczenia jest hydroterapia. Ten rodzaj terapii obejmuje wszystkie te zabiegi, które wykorzystują wodę w każdym stanie skupienia. W ten sposób nie tylko można poprawić odporność organizmu, ale także wspomóc leczenie chorób serca i układu krążenia, układu nerwowego, czy osłabić ból. Hydroterapia ma również pozytywny wpływ w kwestii redukcji stresu i pomaga radzić sobie z bezsennością. Można tu stosować takie zabiegi jak np. hydromasaż, bicze szkockie, kąpiele aromatyczne i solankowe, okłady.

W leczeniu chronicznych bólów mogą też pomóc fale uderzeniowe. Ta metoda świetnie sprawdza się, np. w leczeniu tzw. ostrogi kości piętowej, bolącego ścięgna Achillesa czy łokcia tenisisty. W trakcie zabiegu tkanki są poddawane efektom akustycznych fal uderzeniowych. Za ich pomocą możliwe jest rozdrobnienie złogów wapniowych, gromadzących się m.in. w ścięgnach. W ten sposób obniżane jest napięcie w tkankach, przyspieszana ich regeneracja i poprawia się ukrwienie oraz przemiana materii. Inne rodzaje fizykoterapii oferowane w gabinetach to m.in. elektroterapia, krioterapia, magnetoterapia, diatermia. Stosuje się także drenaż limfatyczny maszynowe, światłoterapię czy ultradźwięki.

Gabinety oferują również zabiegi kinezyterapii. Terapia tego rodzaju oznacza leczenie ruchem i sprowadza się do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych. Ta lecznicza gimnastyka i rehabilitacja ruchowa ma na celu przywrócenie sprawności fizycznej, poprawę siły mięśni i ich wytrzymałości. Pozytywnie wpływa także na układ nerwowy, oddechowy i sercowo-naczyniowy. Pomaga również w przypadku korekcji wad postawy oraz pozwala przystawać się do życia pacjentom, którzy doznali trwałej niepełnosprawności.

Decydując się na zabiegi rehabilitacyjne warto pamiętać, że im wcześniej terapia zostanie zastosowana, tym większa szansa, że będzie ona w pełni skuteczna. Szybciej też pojawią się rezultaty. Nie warto więc zbyt długo zwlekać. To kwestia jakości i komfortu życia.