Czy okapy kuchenne są dobre dla zdrowia?

kuchnia

Okap można dziś znaleźć w każdej kuchni. Te urządzenia podnoszą komfort i jakość gotowania, pozbywając się nieprzyjemnych zapachów. Ale czy korzystanie z nich ma również pozytywny wpływ na zdrowie? Jak się okazuje – zdecydowanie tak.

Nie tylko odświeżanie

Wydawałoby się, że okap kuchenny ze zdrowiem wiele wspólnego nie ma. Nic bardziej mylnego. Prawdą jest, że głównym zadaniem tych urządzeń jest usuwać przykre zapachy, wilgoć, opary i cząsteczki tłuszczu, które unoszą się podczas gotowania. Ale okap kuchenny to coś więcej niż odświeżacz powietrza, choć i ta cecha na pewno jest korzystna dla zdrowia domowników.

Należy jednak pamiętać, że okap kuchenny to wciąż przede wszystkim wsparcie dla domowej wentylacji. Aby faktycznie miał on pozytywne działanie, nie można go zamontować niezgodnie ze sztuką. W trybie wyciągu okap usuwa powietrze na zewnątrz, ale przy złej wentylacji w kuchni może być wytwarzane podciśnienie, w wyniku czego powietrze z zewnątrz będzie zasysane przez kanały wentylacyjne. Wsteczny ciąg może sprawić, że kurz i inne zanieczyszczenia będą wciągane do wnętrza. To sytuacja, której koniecznie musimy unikać.

Prozdrowotne właściwości okapów

Jeśli jednak okap jest dobrze zamontowany, to trudno nie docenić efektów jego działania. Urządzenie to zapobiega osadzaniu się na meblach drobinek tłuszczu, które unoszą się w czasie gotowania. Okap kuchenny pozbywa się ich na zewnątrz. Jednocześnie w pomieszczeniu nie ma tłustego osadu, na którym mogłyby się rozwijać grzyby i bakterie.

Istotne jest również to jak okap chroni nas przed wirusami, roztoczami i alergenami takimi jak pyłki. Okap filtruje powietrze, zasysając je i usuwając na zewnątrz lub przepuszczając przez filtry węglowe. Drobnoustroje są zatem neutralizowane. Ponadto, warto dodać, że coraz więcej modeli ma możliwość jonizacji powietrza. Oddychanie zjonizowanym powietrzem poprawia samopoczucie. Jonizacja wpływa również na obecność wirusów, roztoczy i alergenów w powietrzu – nie unoszą się w nim, opadając na podłogę.

Okapu kuchennego można też używać do usuwania drażniącego dymu papierosowego czy zapachu zwierząt. Dzięki temu urządzeniu kuchnia staje się bezpiecznym miejscem dla alergików i osób wrażliwych na intensywne zapachy.

Zdrowa i czysta kuchnia w twoim zasięgu

Okapy kuchenne mogą nie być jeszcze doceniane ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Wciąż wiele osób może je traktować przede wszystkim, jako sposób pozbywania się brzydkich zapachów. Część może się na nie decydować ze względów estetycznych. Okap kuchenny jest jednak tym elementem AGD, który ma spore znaczenie dla alergików. Ma też wpływ na zapobieganie rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii w kuchni. A to przecież tylko część z korzyści, jakie dla naszego zdrowia ma jego montaż.

Jasno więc z tego wszystkiego wynika, że okapy kuchenne to urządzenia, które warto mieć w swoim domu nie tylko dlatego, że odświeżają powietrze, czyniąc cały proces gotowania bardziej przyjemnym i komfortowym. Urządzenia te warto docenić szczególnie z tego względu, że pomagają one w osiągnięciu optymalnej czystości w kuchni. Pomagają też zachować jej zdrowy charakter.