Dieta Cambridge. Czy posiłki w proszku są dla nas odpowiednie?

Cambridge - medycznyblog.pl
Cambridge - medycznyblog.pl

Wokół tej specyficznej diety narosło wiele mitów, choć wciąż znajduje ona swoich zwolenników. Jaka siła tkwi w tym sposobie odżywiania się i jakie ryzyko ono za sobą niesie.

Dieta o wysokiej skuteczności

Dieta Cambridge opracowana została w laboratoriach Uniwersytetu Cambridge, a jej istotą jest wyjątkowa niskokaloryczność, bo zakłada ona przyjmowanie ok. 500 kcal dziennie. Dieta została skonstruowana tak, by dostarczać organizmowi niezbędną dawkę składników mineralnych, witamin i substancji odżywczych. Zasadniczo nie powinniśmy więc obawiać się, że wiąże się ona z jakimkolwiek ryzykiem. Nie powinniśmy też obawiać się, że dieta może być nieskuteczna. Ogromną zaletą diety jest fakt, że nie musimy sami kombinować z posiłkami, bawić się w liczenie kalorii i ustalać wielkości posiłków. Otrzymujemy w pakiecie posiłki, które należy przygotowywać (a raczej proszek do zalania wodą) o określonych porach. Wraz z pakietem posiłków otrzymujesz wsparcie od konsultanta, który towarzyszy Ci przez cały czas trwania diety.

Ewentualne ryzyko

Dieta Cambridge - medycznyblog.pl

Koktajl

Dieta Cambridge nie jest wskazana przy różnorodnych zaburzeniach zdrowotnych i trzeba mieć to na uwadze, jeśli nie chce się człowiek nabawić dodatkowych problemów.

Przy cukrzycy, chorobach serca, wątroby, nerek należy bezwzględnie zrezygnować z włączania diety. Podobnie rzecz się ma z dziećmi, kobietami ciężarnymi i w paru innych przypadkach.

Należy również pamiętać, że choć dieta jest skuteczna, to nie uczy zdrowego odżywiania się. Istnieje więc ogromne ryzyko, że po zakończeniu kuracji wrócimy do dawnych nawyków i znów przytyjemy. Może nawet dwukrotnie. Żeby tak się nie stało, po odstawieniu preparatów trzeba zmniejszyć liczbę pochłanianych kalorii w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego. Należy pamiętać, że podczas stosowania diety mogą pojawić się uciążliwe skutki uboczne, np. zaparcia, zmęczenie i rozdrażnienie. Trzeba być na nie przygotowanym, wsłuchując się dokładnie w reakcję organizmu na dietę, by w razie poważniejszych objawów skonsultować się z lekarzem. Dieta Cambridge nie jest dietą tanią; koszt pełnej kuracji to ok. 300 zł. Wadą pozostaje też forma i smak posiłków, które są nijaką papką, niedostarczającą organizmowi żadnych przyjemności podczas konsumpcji.