Jakie ryzyko niosą za sobą zabiegi medycyny estetycznej?

Botoks - medycznyblog.pl
Botoks - medycznyblog.pl

Coraz chętniej korzystam z oferty klinik medycyny estetycznej, zapominając przy tym o ewentualnym ryzyku, jakie niesie każdy zabieg. A ich gama jest ogromna. Warto przed inwestycją we własną urodę uświadomić sobie, co wiąże z ewentualnymi komplikacjami.

Jak wybrać klinikę?

Kliniki medycyny estetycznej

Kliniki medycyny estetycznej

Każdy zabieg z zakresu medycyny estetycznej musi zostać poprzedzony rzetelnym wywiadem lekarskim, który pozwoli zminimalizować ryzyko zabiegu do minimum. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z oferty kliniki, zweryfikujmy jej uczciwość poprzez samodzielne sprawdzenie komentarzy w Internecie lub popytanie w najbliższym otoczeniu. Pamiętajmy również, by przed skorzystaniem z zabiegów z wykorzystaniem wypełniaczy zorientować się, czy substancje w nich zawarte sprawdzone zostały przez sanepid. Dobrze jeśli zdobędziemy informacje o wykształceniu lekarza lub kosmetologa oraz jego doświadczeniu zawodowym. Wyznacznikami będą dyplomy ukończonych szkół oraz certyfikaty stowarzyszeń zrzeszających specjalistów z branży medycyny estetycznej. Jeśli poddamy się zabiegowi w nieodpowiednim miejscu lub wykona go niewprawny specjalista – musimy liczyć się z powikłaniami, np. infekcjami, reakcjami alergicznymi, dolegliwościami bólowymi, bliznami, a w ostateczności martwicą skóry.

Co nam grozi?

W przypadku korzystania z wypełniaczy (toksyna botulinowa) ryzyko wystąpienia powikłań jest największe, ponieważ w ich skład mogą wchodzić substancje toksyczne i nieprzebadane, których pochodzenie i wpływ na organizm są niepewne. Nasz organizm może również różnorako reagować na ich podanie. Pamiętajmy jednak, że ryzykiem obarczone są również inne zabiegi, np. depilacja laserowa. Jeśli w tym przypadku kosmetolog nie przeprowadzi z nami gruntownego wywiadu, jesteśmy narażeni na poparzenia i blizny, których już nie pozbędziemy się tak łatwo. Mogą wystąpić one, jeśli przed zabiegiem opalaliśmy się, zażywaliśmy pewne leki lub przechodziliśmy różnorodne choroby. Podobnie sprawa ma się z przyjmowaniem niektórych ziół, które stanowią przeciwwskazanie do terapii laserowych. Reakcje alergiczne występować mogą przy zabiegach z wykorzystaniem specjalistycznych kosmetyków, np. podczas mezoterapii.