Leczenie depresji – w jaki sposób leczy się depresję?

dziewczyna

Depresja to choroba, która manifestuje się na wiele różnych sposobów. Dopada często znienacka, może zdarzyć się każdemu z nas. Ze względu na wielość postaci nie ma też jednego sposobu jej leczenia, dlatego też konieczne jest dopasowanie właściwego postępowania przez specjalistę.

Zanim rozpocznie się jakiekolwiek działania w kierunku leczenia depresji, konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy. W takiej sytuacji często pojawia się pytanie – czy udać się do psychologa czy też do psychiatry? Zasadniczo każdy wybór jest dobry, ponieważ osoby z depresją często nie mają potrzeby poszukiwania pomocy. Warto jednak pamiętać, że to psychiatra jest lekarzem i to on może przepisać odpowiednie środki farmakologiczne na problemy z depresją.

Jak objawia się depresja?

O depresji mówimy najczęściej wtedy, gdy dochodzi do długotrwałego obniżenia jakości życia psychicznego. Pojawia się nieustanny smutek, brak radości życia, brak umiejętności odczuwania przyjemności i radości, brak energii, dlatego wykonywanie codziennych czynności może wydawać się ponad siły. Poza tym depresji mogą towarzyszyć zaburzenia snu – nadmierna senność lub bezsenność, myśli samobójcze. Jak widać, spektrum objawów jest bardzo szerokie, dlatego najlepiej odwiedzić specjalistę czy też nakłonić do tego bliską osobę, u której podejrzewamy wystąpienie depresji.

Postawienie diagnozy to początek długiej drogi, ponieważ nie zawsze zalecone metody postępowania leczniczego okazują się w pełni skuteczne. Na rynku znajduje się dużo leków, które mają nieco inne działanie, a czasami same leki również nie są wystarczające, aby poprawić jakość życia osoby chorej. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane sposoby na leczenie depresji oraz ich zalety i wady.

Farmakoterapia

To obecnie najczęściej wybierana metoda na kurację depresji. Wprowadzenie leków przeciwdepresyjnych było bardzo dużym osiągnięciem medycyny, ponieważ to dzięki nim rozpoczął się całkowicie nowy rozdział leczenia depresji. Obecnie w sprzedaży znajduje się wiele leków, w tym takie, które uznawane są za standard w leczeniu depresji.

Leki przeciwdepresyjne, inaczej antydepresanty, oddziałują na procesy chemiczne zachodzące w mózgu. Zawarte w nich substancje poprawiają głównie działanie hormonów serotoniny i noradrenaliny, które u osób z depresją odpowiedzialne są za zmiany nastroju. Są to tak zwane selektywne oraz nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny czy inhibitory monoaminooksydazy.

Aby uzyskać odpowiedni efekt, konieczne jest wybranie właściwych leków, do czego nierzadko potrzebna jest metoda prób i błędów. Nieodpowiednio dobrane leki przeciwdepresyjne mogą nawet pogorszyć samopoczucie chorego i dawać nieprzyjemne skutki uboczne.

Psychoterapia

Najczęściej psychoterapia w depresji prowadzona jest wspólnie z leczeniem farmakologicznym, ale również można realizować ją samodzielnie, jeżeli objawy nie są nasilone. Zdarza się też, że prowadzona jest sama farmakoterapia bez psychoterapii – wszystko zależy od pacjenta oraz jego potrzeb.

Leczenie depresji poprzez psychoterapię prowadzone jest w różnych nurtach. Nakierowane jest ono głównie na pomoc choremu w rozpracowaniu jego problemów, wzmacnianiu w nim odpowiednich reakcji i zachowań, dlatego też może on wtedy łatwiej radzić sobie w codziennych, trudnych dla niego sytuacjach.