Suplementy diety. Czy faktycznie działają?

Suplementy diety - medycznyblog.pl
Suplementy diety - medycznyblog.pl

Suplementy diety zalegają na aptecznych półkach, a my sięgamy po nie bardzo chętnie, wierząc w ich dobroczynne działanie na organizm i skuteczność w redukcji masy ciała. Czy suplementy diety faktycznie działają?

Suplementy wspomagające organizm

Suplementy diety - medycznyblog.pl

Suplementy diety

Suplementy diety mogą zarówno wspomagać zdrowie, jak i proces odchudzania. W pierwszym przypadku są one wyposażane w składniki usprawniające krążenie, trawienie, pracę układu nerwowego i moczowego. Dostarczają pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, których może brakować nam na przykład z powodu prowadzenia niekorzystnego trybu życia. W takich suplementach znajdziemy kwas foliowy, probiotyki, witaminy, wyciągi z roślin, szereg pierwiastków. Oczywiście, najlepiej prowadzić dietę zbilansowaną i tak pomyślaną, by wszystkie niezbędne substancje dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem. Jest to jednak w przypadku wielu osób praktycznie niewykonalne, wtedy faktycznym wybawieniem od wielu chorób i dolegliwości mogą okazać się suplementy diety. Podobnie rzecz się ma z suplementami wpływającymi na kondycję skóry, włosów i paznokci. Mogą one uzupełniać niedobory substancji, które odpowiadają za jak najdłuższe zachowanie pięknej urody.

Suplementy odchudzające

Największą popularnością cieszą się jednak suplementy diety mające wspomagać odchudzanie. Zasadniczo przejawiają one dwojaką funkcję: przyspieszają przemianę materii i zmniejszają odczuwanie głodu. Spowolniony metabolizm jest udręką dla osób, które chcą skutecznie walczyć z nadmiarem kilogramów. Suplementy diety bogate między innymi w kofeinę, guaranę, cholinę, ocet jabłkowy, zieloną herbatę zwiększają przede wszystkim metabolizm tłuszczów, przyczyniając się do zmniejszenia masy ciała. W przypadku środków zmniejszających łaknienie mogą one zawierać substancje, które w połączeniu z wodą, zwiększają w żołądku swoją objętość, zapewniając uczucie sytości. Będą to suplementy na bazie błonnika, pektyn, ekstraktów z alg. Inne środki dzięki zawartości chromu lub fenyloalaniny mogą oddziaływać bezpośrednio na ośrodek sytości ulokowany w mózgu. Pamiętajmy jednak, że odchudzanie może być skuteczne wyłącznie wtedy, gdy suplementy diety nie zastąpią nam aktywności fizycznej i dobrze pomyślanej diety.