Zastosowanie i dobór odpowiednich pończoch uciskowych

Może nam się wydawać, że zwykłe pończochy uciskowe tak naprawdę nie posiadają właściwości przeciwżylakowych. Jednak zostały one udowodnione w wielu badaniach i stanowią skuteczną i nieinwazyjną metodę profilaktyki i leczenia żylaków. O czym powinniśmy pamiętać przy ich dobrze?

 

Szacuje się, że żylaki występują nawet u 60% społeczeństwa. To przewlekła postać niewydolności żylnej. Nieestetyczne, rozszerzone, wypukłe i poskręcane żyły widoczne są głównie na łydkach.

 

Żylaki częściej dotykają kobiet niż mężczyzn. Pojawiają się one u osób mających do tego predyspozycje genetyczne, lecz nie tylko. Na ich powstawanie wpływa również szereg innych czynników jak długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej albo stojącej, zaburzenia i terapie hormonalne, otyłość, ciążą.

 

Kompresoterapia w leczeniu żylaków

Żylaki mogą być leczone na różne sposoby. Możemy wyróżnić tutaj farmakoterapię, czyli stosowanie odpowiednich leków regulujących cyrkulację krwi, zabiegi operacyjne, których zadaniem jest zlikwidowanie żylaków, a także leczenie kompresyjne, które nazywane jest także kompresoterapią lub kompresjoterapią.

 

Skupmy się tutaj właśnie na leczeniu kompresyjnym, które jest nie dość, że metodą nieinwazyjną, to jeszcze skuteczną. Może być ono używane zarówno jako element profilaktyki, czyli przed wystąpieniem żylaków, jak i jako element stałej terapii, gdy są już widoczne.

 

W kompresoterapii stosuje się między innymi:

  • bandaże i opaski uciskowe
  • pończochy, rajstopy, podkolanówki i skarpetki uciskowe
  • specjalne masaże pneumatyczne

 

Wśród powyższych metod największym zainteresowaniem cieszą się rajstopy przeciwżylakowe oraz pończochy. Te ostatnie zdecydowanie wykrywają z pierwszymi pod względem swojego wyglądu – świetnie pasują także do sukienek i spódnic.

 

Zarówno rajstopy, jak i pończochy są zbudowane ze specjalnych włókien, które odpowiednio silnie obciskają nogi. Dzięki temu wspomagają przepływ krwi, zmniejszają obrzęki, co z kolei prowadzi do zmniejszenia zalegania i cofania się krwi w żyłach powierzchownych i poprawy wydolności zastawek.

 

Jak wybrać najlepsze pończochy uciskowe?

W sklepach prowadzących sprzedaż pończoch i innych wyrobów uciskowych możemy znaleźć wiele interesujących modeli. Warto między innymi zajrzeć pod adres: https://zdrowenogi24.pl/. Jak spośród tak wielu znaleźć najlepszą parę?

 

Przede wszystkim będziemy musieli dopasować pończochy zarówno pod kątem rozmiaru, jak i siły ucisku. Tutaj powinien pomóc nam lekarz, który zaleci odpowiednią formę leczenia z użyciem kompresoterapii.

 

Przy ustalaniu rozmiaru dokonuje się pomiarów nogi w kilku miejscach – poniżej kostki, 15 cm poniżej rzepki, 4 cm powyżej kolana, w połowie uda i 5 cm poniżej krocza. Pomiary nie mogą być wykonane w chwili obrzęku kończyny.

 

Siła ucisku pończoch zależy natomiast od stopnia zaawansowania choroby. Ucisk nie może być zbyt mały, ponieważ wtedy nic nie da, ani zbyt duży, ponieważ efekt może być odwrotny. W sprzedaży znajdziemy pończochy uciskowe profilaktyczne – mają one niższe siły ucisku i polecane są osobom, które nie mają jeszcze żylaków, ale są na nie narażone, na przykład kobietom w ciąży, osobom pracującym na stojąco czy siedząco. Także dostępne są rajstopy w czterech klasach zależnie od stopnia kompresji.

 

O czym pamiętać przy korzystaniu z pończoch uciskowych?

  • pończochy powinny być zakładane rano i zdejmowane na noc
  • powinniśmy uważać, aby nie uszkodzić struktury materiału
  • materiał pończoch nie powinien być ani zbyt pofałdowany, ani za bardzo naciągnięty
  • nie powinniśmy używać pończoch zużytych, podziurawionych czy rozciągniętych, ponieważ mają mniejszą skuteczność działania
  • w trakcie leczenia należy regularnie korzystać z konsultacji lekarskich